Daha detaylı görüntü için
mobil cihazı yatay çeviriniz

Spa & Wellness

Spa & Wellness Nedir? Nasıl Yapılır?

Roma İmparatorluğu döneminde savaştan yorgun ve perişan dönen Romalı askerlerin yaralı bedenlerini iyileştirmek için inşa ettirdikleri banyolardaki tedaviye o dönem "Sanus Per Aquam" (SPA) denirdi. Latince'de, su ile gelen sağlık, sudan gelen sağlık anlamlarına gelmektedir. Kelime anlamından daha geniş bir kapsama sahip olan Spa & Wellness , günümüzde yalnızca su ve çamur terapilerini değil sıcak su havuzu, çeşitli masaj terapileri, aroma terapileri, güzellik ve bakım gibi sağlık kür hizmetleri veren tesislere verilen bir isim olup su ile iyileşme, suyun kullanımından gelen sağlık, suyu sıcak, soğuk ve farklı biçimlerde akıtma, damlatma, püskürtme gibi uygulamalar ile kazanılan dinlenme ve ferahlama duygularının edinildiği bütünleyici terapi anlamında da kullanılmaktadır.

Wellness anlayışının sadece fiziksel uygulamalardan ibaret olmadığını, bunun yanında özellikle bütünsellik anlayışı açısından ruhsal uygulamaların önemli olduğunu, wellness bütünlüğünü oluşturan aktiviteler için bir sınırlamanın olmadığını unutmamak gerekir. Wellness, huzurlu bir yaşam ve esenlik için en yüksek potansiyelinizi elde etmek üzere tasarladığınız bir yaşam biçimidir. Günümüzde spa wellness uygulamaları sırasında da vücudun rahatlaması ve yeniden canlanması için su kullanılmaktadır.

Spa wellness uygulamaları , vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır, ciltteki ölü derilerin atılmasını sağlar, sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasına yardımcı olur, vücuttaki fazla yağların atılmasını hızlandırır ve zayıflamaya yardım eder. Kısacası spa wellness uygulamaları sayesinde yaşam konforunuz ciddi oranda artacak, cildiniz ve vücudunuz sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır.

Spa & Wellness Yapımında Bilmeniz Gerekenler

Spa wellness merkezleri , profesyonel bir ekip eşliğinde fiziksel ve zihinsel birçok tedavi için kullanılmaktadır. Spa mekanları kişinin her açıdan rahatlayacağı ve dinleneceği bir mekan olmalıdır bu sebeple Spa wellness uygulamaları ve tasarımı açısından alanında uzman bir kadro ile çalışılması oldukça önemlidir. Spa wellness uygulamaları içerisinde havuz, sıcak su havuzu, sauna , tuz odası, masaj odası, hamam gibi farklı konseptlerdeki alanlar bulunabilir, planlamalar kullanıcıların istek ve ihtiyaçlarına yönelik olarak yapılmaktadır. Günümüzdeki spa wellness hizmetleri içerisinde Hidroterapi (Su Terapisi), Thalasso Terapi (deniz suyu terapisi), Balneoterapi (kaplıca suyu terapisi), Deniz - Termal çamur banyoları gibi uygulamaları içinde barındırmaktadır.

Spa & Wellness İmalatının Aşamaları

Spa wellness projesi hazırlık noktasına gelirken sorunsuz bir süreç olması için projeler, çizimler, belgeler ve uygulama detayları müşteriler ile işbirliği içinde çalışarak geliştirilir. Tüm süreçlerde müşterilerin istek ve ihtiyaçları ile uygulama gereksinimleri optimum düzeyde tutulmalıdır.

  • Tasarım: Birinci sınıf spa & wellness deneyimi sağlamak ve mevcut tasarım planlarını iyileştirmek için müşteriler tasarım ekibiyle beraber bu sürecin içerisinde yer alır. Kullanılacak malzemeler, uygulama alanı ve tüm ekipmanlar göz önünde bulundurularak tasarımın konsepti belirlenir, projenin teknik çizimleri ve planları oluşturulur. Bu aşamada müşterilere genel proje bütçesini belirlemede yardımcı olmak için inşaat ve ekipman maliyetleri çizelgesi de sağlanır.

  • Uygulama: Bu aşamada spa wellness için tercih edilen hizmetlerin uygulamaları gerçekleşir. Seçilen hizmetler, malzemeler ve çeşitli dekorasyon öğeleri ile müşterilerin hayallerinin gerçeğe dönüştürme işlemi olarak da nitelendirilen uygulama işlemi Sauna Dekor’un profesyonel ekibi tarafından gerçekleştirilir.

  • Bakım: Tasarımlarının, ürün kalitesinin ve sunduğu hizmetin her zaman arkasında olan Sauna Dekor, spa wellness alanları bakımını düzenli olarak profesyonel ekibi ile birlikte gerçekleştirmektedir.

Spa & Wellness Yapımındaki Önemli Faktörler

Spa wellness uygulamaları için profesyonel kişilere danışarak en doğru tercihleri yapabilmeniz, projenizin tasarım ve uygulanma sürecinde sizlere kolaylık sunması adına alanında uzman kişilerden danışmanlık hizmeti almanız önerilir.

Sauna Dekor Spa & Solutions , 30 yılı aşkın tecrübesiyle yurtiçi ve yurtdışında sayısız projede yer almıştır. Her projede edindiği deneyim, kaliteli uzman kadrosu ve üstün hizmet kalitesiyle hayalinizdeki spa wellness tasarımı alanında uzman kadrosu ile birlikte iç mekanlarınıza taşımanızı sağlar.

Spa & Wellness Yapımında Kullanılan Malzemeler 

Spa wellness merkezlerinde kısa bir sürede bile günün tüm stresi atılır ve rahatlama sağlanır. Bunun için spa wellness merkezlerinde; buhar odası armatürleri, havuzlar, kar odası, buz çeşmesi , spa wellness duşları ve sauna losyonu gibi spa malzemeleri büyük önem taşımaktadır.

Bununla beraber spa wellness uygulamaları yapan spa merkezlerine gitmek için fazla vakti olmayan kişiler için evlerde de uygulanabilir. Bunun için yumuşak bir havlu, birbirinden farklı aromalardaki sabun çeşitleri ve vücut tarağı gerekmektedir.

Spa & Wellness Yapımının Maliyeti

Spa wellness tasarımını uzman kadromuz ve teknik ekibimizle birlikte oteller, işletmeler ve özel merkezler için hayata geçirmekteyiz. Spa wellness kapsamı içerisinde her türlü su ve çamur uygulaması, sıcak su havuzları, masaj ve aroma terapileri vb gibi birçok güzellik ve sağlık bakımı bulunmaktadır. Spa wellness yapımının maliyet i, kullanılan malzeme, spa içerisinde yer alacak özellikler, uygulama yapılacak mekanın büyüklüğü gibi birçok faktöre göre değişiklik göstermektedir. Düşük veya yüksek bütçelerle bir spa wellness projesi yaptırabilirsiniz. Bunun için profesyonel kadromuzdan destek isteyebilir ve dilediğiniz soruları sorarak danışmanlık alabilirsiniz.

Spa & Wellness Modelleri ve Fiyatları

Spa wellness merkezleri yıllar içerisinde kullanıcıların artması ve sektörün gelişmesiyle beraber birçok yeniliğe uğradı. Spa wellness merkezlerinde en sık kullanılan yöntemler; Fin saunalarında kullanılan ışık terapileri, buhar odalarında toksinlerden arınma terapileri, masaj ve aromaterapi seansları gibi uygulamalardır. Uluslararası Spa Birliği (ISPA-EUSPA), Spa’ları yedi kategoriye ayırmıştır:

  • Kulüp Spa: Günlük kullanıma dayalı spa aktivitelerinden faydalanılmasına olanak sağlayan, üyelik sistemiyle çalışan merkezlerdir.

  • Yolcu Gemisi-Cruise Spa: Yolcu gemilerinin içerisinde hizmet veren spa hizmetleridir. Sağlanan spa wellness hizmetlerinin yanında profesyonel tedaviler, terapiler, kişisel egzersiz çalışmalarını da kapsamaktadır.

  • Günlük Spa (Day Spa): En yaygın spa çeşitlerinden biri olan günlük spa, gecelik konaklama hizmeti sunmaz. Günübirlik olarak hizmet veren spa merkezlerine kullanıcılar günlük hayatın koşuşturmasından ve stresinden uzaklaşmak için bu spa kategorisini tercih ederler.

  • Ziyaret/Tatil Destinasyon Spa: Fiziksel sağlık amacı ile profesyonel ekipler tarafından sunulan hizmet programıdır. Bu merkezlerde kullanıcıları rahatlatmak ve iyileştirmek istenir ve kişiler bu hizmet programlarında tesislerde konaklamaktadırlar.

  • Sağlık/Medikal/Tıbbi Spa: Geleneksel spa tedavileri ile modern spa hizmetlerinin birlikte uygulanarak tedavi amacıyla kullanıcılara sunulan, içerisinde sağlık personellerinin de bulunduğu merkezlerdir.

  • Termal/Mineral/Kaplıca Spa: Kaynaklarından alınarak kullanılan doğal mineral, termal su veya deniz suyu ile yapılan hidroterapi ve spa wellness uygulamalarını içermektedir.

  • Otel/Resort Spa: Bir otel veya tatil tesisi içerisinde, profesyonel ekiplerle faaliyet gösteren spa uygulamalarını kapsamaktadır. Bu merkezlerde bulunan sağlık ve iyileştirme üniteleri, fitness ve wellness gibi hizmetler ile kişileri iyileştirmek amaçlanmaktadır.

Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin Pinterest