Daha detaylı görüntü için
mobil cihazı yatay çeviriniz

Fas Hamamı

Fas Hamamı

"Sıcaklık: 38° C ila 42° C arasında
Nem: %50 ila %80 bağıl nem"


Isı/nem, ardından tüm vücut, yapışkan, siyah sabun masajı ve "gome" eldiveni ile peeling; ve ardından, sıklıkla, pişmiş toprak ayak taşı ovma ve durulama; ve vücuda, yüze ve saça kil/çamur uygulaması (ve durulama veya ıslatma). Bunu genellikle argan yağı uygulaması takip eder.

Türkçe'de "hamam" kelimesi tam anlamıyla "banyo" anlamına gelir ve Türk hamamının tamamını ifade eder. 
Hamamlar iki tip olarak sınıflandırılır: Türk hamamları ve Fas ya da Kuzey Afrika hamamları. 
Her ikisi de (Romalılar ilgili bölgeleri fethettiğinde inşa edilen) antik Roma hamamlarından esinlenmiştir. Romalıların ayrılmasının ardından Türkler ve Kuzey Afrikalılar hamamlarını kendi kültürel taleplerini, özellikle de Müslüman dininin bir bileşeni olarak bedenin (ve ruhun) titiz temizliğini daha iyi karşılayacak şekilde uyarladılar. Sosyalleşme yönü, bu toplu yıkanmanın önemli bir sonucuydu. 

Türk hamamı, göbek taşının (göbek tası) bulunduğu merkezi bir odası (sikaklek) olan kubbeli büyük bir yapıdır. Geleneksel görevliler göbek taşının üzerinde yıkananları keseler ve temizler ve genellikle daha zengin müşterilerin özel olarak tedavi görmeleri için büyük merkezi alanın dışında küçük odalar vardır - bu mimari unsurlar genellikle özel tedaviler için modern hamamlarda benimsenmiştir. Odanın etrafında yıkama ve durulama için su sağlayan birkaç kurna (kurna adı verilen) ve yıkananların tedavileri beklerken dinlenip sohbet edebilecekleri çok sayıda oturma alanı vardır. Fas hamamı Türkiye'deki muadiline benzemekle birlikte, yıkananı farklı sıcaklıklara sahip daha küçük odalardan geçirerek (Roma'daki laconium, caldarium, frigidarium ve tepidarium yolculuklarına benzer şekilde) orijinal Roma banyo rutinini daha fazla korur. 
"Hamam" teriminin zaman zaman buhar banyosu veya buhar odasını belirtmek için birbirinin yerine kullanıldığına dikkat edilmelidir. Bu özellikle Fransa ve İsviçre'nin Fransızca konuşulan eyaletlerinde popülerdir. Açık olmak gerekirse, bu referans kitabında hamamdan bir banyo yapısı olarak bahsedilmektedir (ortak kullanım ve tedavi alanları dahil).


Yaygın Hatalar

-Hamamı buhar odasıyla karıştırmak - bunlar farklı oda türlerine sahip iki farklı deneyimdir. 

- Temizlik ve bakım sorunları yaratan uygunsuz inşaat malzemeleri 

- Yetersiz drenaj, zeminlerde su birikmesine neden olur 

- Sıcaklık ve nem sensörlerinin uygun şekilde erişilebilir, bakımı yapılmış kanallara yerleştirilmemesi; 

- Sıcaklık ve nem sensörlerinin uygun şekilde erişilebilir, bakımı yapılmış kanallara yerleştirilmemesi 

- Buhar çıkışlarının, banyo yapanların sıcak buhardan zarar görebileceği yerlere yerleştirilmesi 

- Tezgahları yıkamak/temizlemek için bir araç kurulmaması (örn. bir Kneipp hortumu)

 

Kullanım Türü 


Hamamın ilk amacı temizlenmekti ve temizlik bugün de önemini korumaktadır. "Kese" (Türk) veya "gome" (Kuzey Afrika) eldiveni ile peeling, sabun masajı (Kuzey Afrika'da siyah sabun) ve saç yıkama tipik uygulamalardır. Ayrıca, çoğu hamamcının öncelikli amacı sosyalleşme ve rahatlamadır.

 

Sağlık Avantajları 


Sıcak hava sıcaklığı ve tedavi yüzeyinin sıcaklığı (ister klasik bir göbek taşı ister çağdaş bir ısıtmalı tedavi masası olsun) kas rahatsızlığını azaltır ve zihinsel rahatlamayı teşvik ederken, yüksek nem güçlü terlemeye neden olarak derinlemesine temizlik sağlar. 


Isı Kaynağı 


Geleneksel olarak bir hypocaust yerden sıcak ısıtma sağlarken, borulu sıhhi tesisat sistemlerinin kullanılmaya başlamasıyla bu sistem yerini sıcak su "hidronik" sistemlerine bırakmıştır. Zeminler sıklıkla vücut sıcaklığının üzerinde ısıtılıyordu ve bu da tahta sandaletlerin kullanılmasını gerektiriyordu (Türk hamamlarının en parlak dönemlerinde önemli bir moda ifadesi haline gelmişti). Çağdaş bir hamamda, yüksek bir yayılan sıcaklığı korumak için zemini, duvarları ve tezgahları ısıtan bir boru ağı olan hidronik ısıtma kullanılır.

Hamam, buhar odasından farklı olarak 0'e yakın nemde çalışmaz. Bununla birlikte, yüksek derecede nem gereklidir (%50 ila %80) ve bu da tipik olarak tedavilerde kullanılan ve ısıtılmış zeminlerden ve oturma/tedavi yüzeylerinden buharlaşan büyük hacimli su tarafından yaratılmıştır. Günümüz müşterileri halka açık banyo rutinleri konusunda her zaman rahat olmadıklarından, masaj, peeling, tıraş ve saç yıkama özel odalarda gerçekleştirilebilir. Bu da nem seviyelerinin sıklıkla buhar jeneratörü veya uygun havalandırma ve hava sirkülasyon cihazlarına sahip bir su buğulama sistemi gibi başka yollarla desteklenmesi gerektiği anlamına gelir. 
Bunlar, hamam ortamının hassas bir şekilde yönetilmesini sağlayan nem ve sıcaklık sensörleriyle bağlantılıdır.


 

Malzemeler/İnşaat 


Yapı: Çimento kaplı ve her iki tarafı cam elyafı ile güçlendirilmiş prefabrik polistiren panellerin kullanılması "ıslak" termal odalar üretmenin en etkili yollarından biridir. 
Bu paneller neme ve küfe karşı dayanıklıdır, iyi yalıtım özelliklerine sahiptir ve yerinde hızlı ve basit bir şekilde inşa edilebilir. 
Porselen karo, geniş alanlı ısı depolama seramikleri, mermer, granit ve hatta Avonit, Silestone ve diğer aglomeralar gibi insan yapımı yüzeyler duvarlar için kullanılabilir. 
Döşeme: Entegre eğim ve garantili su yalıtımı ile döşenebilir prefabrik zeminler. Su birikmesini önlemek ve temizlik ve bakıma yardımcı olmak için zemine yerleştirilmiş dahili drenajlara sahip taş döşeme. Kaymaya dayanıklı yüzeyler gereklidir (Alman DIN 5109-7 yalınayak trafik gereklilikleri, B derecesi, mükemmeldir).

Banklar/Göbek Taşı: Sürekli taş yüzeylerle (veya benzer insan yapımı yüzeylerle) tamamlanır; belirli bir desen veya tasarım kullanılıyorsa, suya ve ısıya dayanıklı harç kullanın. Göbek taşı, özel bir tedavi alanından ziyade geçmişe bir selam olarak hala mevcuttur, ancak bu tarihi "amfitiyatro" görünümünü korumak popülerdir ve uzanmak için büyük bir yüzey sağlar. 
Tavan: Sıvalı ve boyalı, buhara ve eterik yağa dayanıklı. Estetik nedenlerle fayans döşenebilir veya dekorasyona dahil edilebilir.
Aydınlatma: Geleneksel hamamlarda kubbeli tavanda, genellikle karmaşık tasarımlarda, güneş ışığının genellikle 10 cm ila 15 cm boyutlarında olan bu "fil gözlerinden" geçmesine izin veren delikler bulunur. 
Modern aydınlatma teknolojisi, benzer kavramları yeniden üretmek için basit, dairesel downlight'lardan geleneksel ortamlarda bulunan güneş ışığı şaftlarını taklit etmek için aydınlatma projektörleri kullanan ayrıntılı sistemlere kadar kullanılabilir.
Boyut / Alanla ilgili hususlar: Tavan, tipik bir kubbeli kubbe çatı veya tonozlu tavan ile oluşturulmalıdır. Isıyı daha yüksek seviyelerde yeniden dolaştırmak için ısı geri kazanım sistemleri inşa etmek gerekebilir. 
Aromaterapi: Uçucu yağların otomatik olarak dağıtılması için bir yöntem. 
Suya/buhara dayanıklı hoparlörlerle düşük seviyeli ses. 
LED ve fiber optik ışıklar yumuşak, dolaylı aydınlatma sağlar. 
Temiz hava beslemesi ve hava tahliyesi yeterli oksijen seviyelerini sağlayacaktır. Optimum hava devir hızı saatte 4-7 değişimdir ve gelen hava sıcaklıkları 18 ila 24 derece arasında değişir. 
Özel Hususlar: Geleneksel Türk "İznik" tarzı karolar ve Carrara Blanco mermeri özgün bir ambiyans sağlar, ancak Kuzey Afrika hamamlarında "radelakt" adı verilen ve ticari kullanım için tavsiye edilmeyen geleneksel bir alçı kaplama kullanılır.
Modern hamamlarda daha az tipik doğal taş ve karo formları kullanılarak dramatik desenler geliştirilmiştir. 

 

Geleneksel Hamam Kullanımı 

 

- Hamama girmeden önce duş alın

- Bir hamamda, yıkanma işlemine başlamanız için size bir "pestamal" (uçları saçaklı bir havlu) verilecektir 

- Banyo işlemine başlamak için kuru ve sıcak odaya girin 

- Sıcak odaya geçerken, kadınlar genellikle havlularını çıkarırken, erkekler geleneksel olarak havlularını çıkarmazlar Kadınlar ve erkekler ayrı banyo yaparlar. 

-Sıcak odadayken, soğuk suyla serinlemek için kurnaları ("kurnalar") kullanın. 

Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin Pinterest