Daha detaylı görüntü için
mobil cihazı yatay çeviriniz

Sauna

Sauna Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Adını geliştiği toprak ve kültürden alan sauna , Fince’de ahşap oda anlamı taşımaktadır. Tipik olarak içerisindeki sıcaklığın 80 ile 95C arasında değiştiği, yüksek sıcaklık düşük nem oranı ilkesine dayanarak ahşaptan yapılmış bir banyo türüdür. Sauna Dekor’un da yıllardır üreterek projelerde yer aldığı, kuru ısının kullanıldığı geleneksel Fin saunalarında bağıl nem genellikle -20 arasında değişirken diğer sauna türlerinde nem oranı daha fazladır. 

Bir odanın içerisinde temizlenmekten ziyade rahatlamak ve dinlenmek amacıyla kullanılan saunaların tasarımında büyük çoğunlukla ahşap malzeme tercih edilir. Sanılanın aksine sauna; bir hamam çeşidi değil, temizlenme amacı taşımadan dinlenme ve rahatlama sunan bir sağlık odası, kalp, dolaşım ve sinir sistemini düzenleyen bir kültür-fizik olayıdır.

 • Kullanım sırasında yoğun su kaybı yaşanabileceği için sauna kullanmadan önce vücuda su alınması gerekmektedir. Kişi kullanımdan önce duş alarak, fazlaca su tüketerek kullanım sırasındaki su kaybının vücuda zarar vermesini engelleyebilir. 

 • Sauna kullanımından önce kıyafetler ve lens, gözlük, takı ve saat gibi eşyalar çıkartılmalıdır. Saunaya vücuda sarılan havlu ile çıplak şekilde veya mayo ile girilmelidir.  

 • Yüksek ısıya sahip iç mekânda bulunan ahşap banklara direkt oturmak uygun değildir. Saunaya girmeden önce alabileceğiniz bir havlu ile bu banklara oturmanız gereklidir.

 • Sauna kullanımı 5 ile maksimum 30 dakika arasında olmalıdır. İlk 5 dakika sonrasında kişi kendiliğinden terlemeye başlayınca sunadan çıkılmalıdır.

 • Artan vücut ısısını düzenleyebilmek için tekrar duş alınmalı veya havuza girilerek kişi kendini serinletmelidir.  

 • Tekrar nem banyosu yapmak veya masaj yaparak vücut rahatlanmak istenirse 15-20 dakikalık istirahat sonrası saunaya tekrar girilebilir ve sauna belirlenen süre boyunca tekrar kullanılabilir. 

 • Sauna kullanımı bittikten sonra vücudun normal hava koşullarına kendini adapte edebilmesi için yaklaşık 15-20 dakika istirahat edilmesi tavsiye edilir. Duş alınıp vücut tamamen soğuduktan sonra giysiler giyilmelidir. 

 • Saunada vücutta kaybedilen suyun dengelenebilmesi için bol su içilmelidir. 

Saymakla bitmeyecek yararları bilim dünyası tarafından da kanıtlanan ve düzenli kullanımıyla vücudun her bölgesine benzersiz katkıda bulunan saunalar , kullanımı sırasında cilt sıcaklığını yaklaşık 40°C’ye kadar yükseltebilir. Kullanıcının cilt ısısı yükseldikçe kişide terleme oluşur bu terleme ile birlikte vücut fazla yağları atar, ter atımı vücudu toksinlerden ve ölü hücrelerden arındırır. İnsan vücudundaki hızlı ve yoğun sıcaklık artışları ve düşüşleri saunanın ana prensibini oluşturmaktadır. 

Kan damarları genişlediği için kan akışı hızlanır, organizmamız vücut sıcaklığını deriyi soğutarak sabit tutmaya çalışır ve yoğun bir terleme ile reaksiyon verir. Deri, ölü hücrelerden temizlenerek canlanır. Yumuşak ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olur. Yoğun terleme, insan vücudundaki su ve toksinlerin dengesini ayarlar. Düzenli sauna banyoları solunum yollarının daha düzenli çalışmasına da yardımcı olmaktadır. Sauna banyosu , kardiyovasküler sistemi ve kan basıncını olumlu yönde etkileyerek, aslında kalbe ve bütün kardiyovasküler sisteme stressiz bir antrenman yaptırmaktadır. Sauna, toplam kan proteinlerinde artışa neden olur. Bu artış da dokulara daha fazla oksijenin ulaşmasını sağlar. Sauna, beden ve ruh sağlığı için mükemmel bir ortam sağlar. Uyumlu bir sıcaklıkla toksinlerin atılması, dinlenme ve ardından soğuk su ile alınan duş, kan dolaşımını düzenler, gerginliği azaltır, dinlenme ve huzur sağlar. Haftada 1 veya yılda birkaç kez kullanım ile kendinize sağlık, huzur ve keyif armağan edebilirsiniz.

Sauna Nasıl Yapılır?

Otel, SPA, spor salonu gibi mega projelerin yanı sıra saunalar kullanıcının talebine göre konut projelerinde de yer alabilirler. Kullanıcıların özel isteği üzerine evlerine sauna sistemi kurulabilir.  30 yılı aşkın tecrübesiyle yurt içi ve yurt dışı birçok projede yer alan Sauna Dekor Spa Solutions ; tasarım konsept aşamasından uygulamaya, proje yönetiminden lojistiğe kadar projenin her aşamasında sunduğu hizmetler ile yaşam alanlarınızda hayallerinizdeki keyif, rahatlama ve dinlenme ortamını oluşturacak sauna odasını yaratmanıza imkân sağlar. 

Ev saunaları farklı ısı elemanlarının tercih edilerek oluşturulduğu yalıtımlı oda ve yapılardır. Evinizde veya projelerinizde oluşturacağınız saunalarda dikkat etmeniz gereken yapım aşamaları bulunmaktadır. Her biri bir bütünün parçası olarak belirlenen sauna yapımı sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli konu yer seçimidir. 

Bir yere bağlantısı olmayan tekil bir sauna mı istiyorsunuz, kapalı araç garajınızı mı saunaya çevirmek istiyorsunuz veya evinizdeki fazla odayı mı yeni saunanız olarak kullanmak istiyorsunuz? Hayatınıza sauna katmak için seçim yapabileceğiniz yer alternatifi oldukça geniştir, bu yüzden istediğiniz yere doğru karar vermelisiniz. Profesyonel ekibimizle yapılan görüşmeler sonucunda saunanızın yer alacağı en doğru mekânı tercih edebilirsiniz. 

Sauna Dekor, yıllar boyu edindiği tecrübe ve sürdürdüğü hizmet kalitesiyle hayallerinize bütüncül çözümler sunar. 

Sauna Dekor’un yaşam alanlarınıza rahatlatıcı ve dinlendirici saunalarınızı katarken sunduğu hizmetler: 

 • Konum: Saunanın yer almasını istediğiniz projede saunanın nerede olacağına karar verilmesi gerekir. Evin hangi odasının veya saunanın nerede yer alabileceği (garaj, bodrum katı, çatı katı, herhangi bir oda vb.) Sauna Dekor’un profesyonel ekibi tarafından da yönlendirilerek ev sahibi ve uzman ekibimiz tarafından belirlenir.
 • Tasarım: Sauna inşa edilecek yer belirlendikten sonra tasarım ekibimiz proje sahiplerinin hayalindeki ortamı yaratabilmek için proje tasarımı hakkındaki hayallerini dinler ve hayallerini gerçeğe dönüştürmek için sauna tasarımına başlanır. 
 • Uygulama ve Kurulum: Tasarımda tercih edilen ahşap dokular, seçilen diğer malzemeler ve dekorasyon öğelerinin bir araya gelerek müşterilerin hayallerinin gerçeğe dönüştürme işlemi olarak da nitelendirilen montaj işlemi Sauna Dekor’un uzman montaj ekibi tarafından gerçekleştirilir.
 • Bakım: Tasarımlarının, ürün kalitesinin ve sunduğu hizmetin her zaman arkasında olan Sauna Dekor, uzman ekibi ile periyodik olarak sauna bakımı ve servisi gerçekleştirmektedir. Bakım zamanı gelen saunalarınızın bakımı alanında yetkin ekibimiz tarafından yapılmaktadır.

Sauna Yapan Firmalar

Yurt içi ve yurt dışında sauna, hamam, spa çözümleri sunan birçok farklı sauna firması bulunmaktadır. Katıldığı uluslararası fuarlar ve parçası olduğu projeler ile Spa & Wellness kullanımının yaygınlaştırılmasına katkı sunan, kültürü yerinde inceleyerek kaliteli malzeme ve doğru imalat teknikleri ve 30 yılı aşkın tecrübesiyle sektörün öncü sauna firmaları arasında yer alan Sauna Dekor Spa Solutions; sayısız projede kusursuz uygulamalara imza atmıştır. Yurt içi ve globalde 20’den farklı ülkede birçok projeye çözüm ortağı olan Sauna Dekor, bireysel ve kurumsal spa merkezi kurulumu konusunda tüm aşamalarda müşterilere hizmet vermeye devam etmekte, projelerinizde ve yaşam alanlarınızda sauna odaları oluşturmanıza da profesyonel ekibi ve kaliteli hizmet anlayışıyla yardımcı olmaktadır.

Sauna Yapımının Maliyeti

Yaşam alanlarına saunanın rahatlatıcı etkisini katmak isteyenlerin en merak ettiği sorulardan bir tanesi de sauna yapımının ne kadar mal olacağıdır. Sauna fiyatları ve sauna yapımının maliyeti ; yapılacak saunanın büyüklüğüne, sauna imalatında kullanılacak gerekli malzemelerin miktarına, seçilen malzemenin kalitesine ve özelliklerine göre değişmektedir. Sauna imalatı için kullanılacak malzeme yelpazesi çok geniştir. Bunlar da sauna fiyatlarının belirlenmesinde büyük rol oynamaktadır. 

Sauna yapılacak alanın büyüklüğü, uygulamaya hazırlanma aşamaları, projenin lojistik olarak masrafı, malzeme tercihleri gibi birçok farklı parametre de sauna fiyatını değiştirmektedir. Projenizde yer almasını istediğiniz saunanın ne kadar tutacağı konusunda en doğru bilgi için Sauna Dekor Spa & Solutions ekibiyle iletişime geçebilir, uzman ekibimizin tecrübesinden yararlanabilirsiniz. 

Sauna Yapımında Bilmeniz Gerekenler

Sauna imalatına başlarken ilk olarak dikkat etmeniz gereken nokta, saunanın kalbini oluşturan ısıtıcı seçimidir. Oluşturulacak sauna odasına uygun biçimde seçilecek bir ısıtıcı ve buna bağlı ısıtıcı kontrol yöntemlerinin seçimi, elde edeceğiniz rahatlatıcı ve dinlendirici deneyimi de yüksek oranda etkileyecektir. Isı aralıkları ve saunanın ısıtıcı taşlarının kalitesi de tasarımınızı oluştururken dikkat etmeniz gereken tasarım kararlarındandır. 

Saunanın yer alacağı mekânı belirlemek en önemli kriterlerden biridir. Yurtiçi ve yurtdışında bir sauna tasarımı için verilen minimum tavan yüksekliği 195 santim olmakta, özel bir tasarım talebi yok ise saunalar genellikle 210-240 cm tavan yüksekliğine sahip olmaktadır. 

Saunaların tasarımındaki en önemli tercihlerden biri oturma alanı ve duvarlar için yapılacak ağaç tercihidir. Türkiye’de sauna tasarımlarında genellikle Sedir, Çam, Göknar, Ladin ve Ayous ağaçları tercih edilmektedir. İç mekanda istediğiniz tasarım ve planladığınız sauna maliyetine göre Sauna Dekor profesyonel ekibiyle birlikte sizi yönlendirerek doğru ağaç tipini seçmenize yardımcı olmaktadır. 

Sauna kapısı için ise genellikle cam tercih edilmektedir. Tasarımınıza uyum sağlayacak şık, estetik ve dayanıklı bir cam kapı tercihi, yüksek ısı seviyelerine ıslak ve kuru buhar dalgalanmalarına karşı da dayanıklı olmasıyla uzun yıllar kullanım olanağı sağlamaktadır. 

Saunanın verimliliğini artırmak için oturma banklarını yoğun olarak kullanmalı, boşa harcanacak zemin alanını minimuma indirmelisiniz. Oturma alanını maksimuma çıkarmak aynı anda saunayı  kullanacak kişi sayısını da artırarak kalabalık kullanıma imkân verecektir. 

Elektrikli ısıtıcı için kullanımı önerilen ısıtıcı taşlarının seçimi yapılırken bazı özelliklere dikkat edilmelidir. Seçilecek ısıtıcı taşları saunanın içerisinde oluşacak yüksek sıcaklıklara ve ısı dalgalanmalarına dayanıklı olmalıdır. Toz oluşturmayıp, koku yaymamalıdırlar. Isıtıcı taşlarının suyu tutması ve suyu damlatmaması istenir ve saunanın içerisine yeterince ısı verecek özelliğe sahip olmalıdır. 

Sauna İmalatının Aşamaları

Yaşam alanlarınıza saunanın dinlendirici etkisini katmak için oluşturacağınız sauna imalatı kararınızın en önemli ve öncelikli adım sauna yapılacak alanın doğru belirlenmesidir. Evin veya projenin içerisinde yer alacaksa sıhhi tesisat, ısıtma ve elektriğin kolayca erişilebildiği bir yer seçilmelidir. Dış mekana tasarlanacak bir sauna için de bölge sarkan ağaçlardan, akan sulardan uzak bir alanda, düz bir zemine oturacak şekilde saunanın yeri belirlenmelidir. 

Saunanın bulunacağı alan ölçü, mekanik tesisatlara uzaklık gibi teknik ve fiziksel açıdan uygunsa kullanıcının istediği sauna tasarımına geçilmelidir. Yapılacak sauna odası hangi stilde olmalı, hangi ağaç türü tercih etmeli, seçilecek malzemelerin çıkaracağı maliyet vs. hepsi bu aşamada hayal edilen tasarıma göre belirlenmelidir. Sauna tasarımından sonra uygulama işlemi Sauna Dekor Spa & Solutions montaj ekibi tarafından evinizin içerisinde veya projenizin uygun alanına profesyonelce yapılmaktadır. 

Sauna yapımının profesyonel ve uzman ekipler tarafından yapılması önerilmektedir. Yurt içi ve yurtdışında bireysel sauna yapımı da oldukça sık rastlanmaktadır. Yaşam alanlarınıza saunanın huzurunu taşıyabilmeniz için sauna yapımı hakkında aşağıdaki bilgileri kullanabilirsiniz:

 1. Saunanız için en doğru yer seçimini yapın. Saunanızın yerini belirlerken dikkat etmeniz gereken özellikleri (minimum ölçüler, teknik sistemlere yakınlık, düz zemin vs) unutmayın.
 2. Saunanın iç çerçevesini oluşturan ahşapları standart çerçeveleme kodlarına göre yerleştirin. Saplama alanlarının her köşede bulunduğundan emin olun. İç mekanda doğru ve iyi havalandırma için kapı konumunuza, ısıtıcı tipine ve oturma alanı düzenine göre 3 adet havalandırma noktası bırakın. Tasarımda oluşturmak istediğiniz oturma alanları ve pencere alanları için alan belirlemesi yapın. 
 3. Saunanızın çerçevesi ve tavan kısmını yalıtımını gerçekleştirin. Yalıtım malzemesinin çok önemi olmamasına karşın iç çerçeveyi fiberglas ile yalıtmak önerilmektedir. Nemi fiberglastan uzak tutmak ve saunanızı daha uzun süre kullanabilmek için buhar bariyeri eklemelisiniz.  
 4. Tasarımınızla uyumlu, mekanınızın içinde görmek istediğiniz ahşap keresteleriniz ile iç mekanını kaplayın. Havalandırma deliklerinde boşluklar bırakmayı unutmayın. Dekorasyonda tasarımınızla uyumlu aydınlatma elemanları, teknik kablolar için düzenlemeleri bu zamanda yapabilirsiniz. 
 5. Sauna içerisindeki oturma alanlarınızı oluşturun. 
 6. Sauna kapısını yerleştirin. Son dönemlerde yoğunlukla cam tercih edilen kapılar, dışa doğru açılacak şekilde yerleştirilmeli ve içerideki kişinin sağlığını etkileyecek bir durumda müdahale edebilmek için kilitsiz olmalıdır. 
 7. Tercih ettiğiniz sauna ısıtıcısı nı sistemle birlikte verilen kurulum bilgilerini takip ederek kurunuz. Aydınlatmalarınızı yerleştirin. Sauna taşlarını ısıtıcıya yerleştirerek teknik uygulama kısmını bitirin. Bundan sonrasında tercih edeceğiniz tasarım öğeleri, dekorasyon öğelerine karar vererek saunanızı eşsiz ve özgün bir rahatlama mekanına dönüştürmek artık tamamen sizin elinizde!

Sauna Dekor Spa & Solutions, yıllar boyu edindiği tecrübe ve sürdürdüğü kaliteli hizmetiyle projelerinize bütüncül hizmetler sunmaktadır. Yaşam alanlarınızda her detayın profesyonel ekibimiz tarafından ilgilenerek oluşturulduğu estetik, şık ve zarif saunalarınızı katmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sauna Yapımındaki Önemli Faktörler

Sauna yapımı ve imalatı konusunda, teknik özellikler, tasarım detayları, bütçe ve proje yönetimi, montaj, uygulama hepsi ayrı öneme sahip ve dikkat edilmesi gereken faktörlerdendir. Sauna yapımı için alanında uzman kişilere danışarak en doğru tercihleri yapabilmeniz, projenizin tasarımı ve uygulaması süresince size kolaylık sunması için alanında uzman kişilerden danışmanlık hizmeti almanız önerilir. 

Sauna Dekor Spa & Solutions, 30 yılı aşkın tecrübesiyle yurtiçi ve yurtdışında sayısız projede yer almıştır. Her projede edindiği deneyim ve yıllar içerisinde her geçen gün artırdığı hizmet kalitesiyle hayalinizde saunaların yaşam alanlarınıza taşınmasına profesyonel ekibiyle birlikte imkân sağlamaktadır. 

Sauna Yapımında Kullanılan Malzemeler

Sauna tasarımlarında elde edilmesi istenen etkiye göre farklı ağaç türleri tercih edilir. Saunaların yan duvarları ve tavanlarında lambriler kullanılır. Müşterilerin isteklerine, bütçelerine ve tasarımın gerekliliklerine göre Türkiye’de genellikle Sedir, Çam, Göknar, Ladin ve Ayous ağaçları tercih edilmektedir. 

Saunalardaki oturma alanları ve taban ızgarasında yüksek sıcaklıkla vücudu yakmama özelliğine sahip ve insan teri ile reaksiyona girmediği için bozulmadan uzun yıllar kullanılabildiği için lata kullanılır. Sauna Dekor Spa & Solutions olarak çözümlerimizde genellikle Aspen, Abachi vb. ağaçlarını lata olarak kullanmaktayız. Tercih ettiğimiz ağaç türlerinin sauna fonksiyonuna uyumlu olması, yüksek sıcaklığa dayanım göstermesi ve uzun yıllar kullanılabilirliği oturma alanlarındaki tercihler için ekstra önem taşımaktadır. 

Sauna kapısı olarak son dönemlerde cam tercih edilmektedir. Sauna kapısı, içerisindeki kişinin sağlık sorunu yaşama riski de göz önüne alınarak dışarıya açılacak şekilde ve kilitsiz olarak tercih edilmelidir. Cam yerine ahşap tercih edilen kapılarda içeriyi görebilmek için cam pencere boşluğu bırakılabilir. İçerideki kişinin olumsuz bir durum yaşamasına karşın acil durumlarda kullanılacak panik butonu da sauna içerisinde yerleştirilmelidir. 

Isıtıcı seçimi sauna tasarımlarındaki en önemli kararlardan biridir. Son dönemlerde elektrik enerjisi ile çalışan sauna ısıtıcıları kullanılmaktadır. Isıtıcının üzerine konularak sauna içerisinde buhar oluşumuna yardımcı olan sauna taşları, volkanik taşlardan oluşmaktadır. Buhar oluşumu için üzerine su dökülen taşlar, yüksek ısıya dayanıklı ve su döküldüğünde çatlamayacak volkanik taş özelliğindedir.

Sauna tasarımında teknik olarak bulunması gereken malzemelerin dışında tasarımı etkileyen dekoratif öğelerde kullanılabilir. İçeride kalan kişinin geçirdiği süreyi sağlıklı şekilde belirleyebilmesi adına kum saati, buhar oluşumu ve nem dengesi için içeride bulunan suyun bulunduğu sauna kovası , son yıllarda gündemde olan aromaterapinin rahatlatıcı etkisini de sauna içerisinde deneyimlemek isteyenler için sauna içerisinde aromatik kokuların yayılacağı esanslar, içerisindeki sıcaklığı ve nem oranını gösteren ölçüm cihazları gibi sauna dekorasyonunuza katkıda bulunacak dekoratif öğeler de tercih ederek saunanızı tamamen kendinize özel olacak şekilde tasarlayabilirsiniz.

Sauna Modelleri ve Fiyatları

Tasarım aşamasından lojistiğine, montaj ve uygulamasından bakımına kadar sunduğu kaliteli hizmetleriyle spa & wellness kültürünü projelerinize taşıyan Sauna Dekor Spa & Solutions , 3 sauna tipiyle yaşam alanlarınıza saunanın dinlendirici ve huzur verici etkisini sunuyor. 

 • Infrared Sauna: Isıtıcı kaynağı olarak modern infrared teknolojisinin kullanıldığı ve güneş ışınlarına en yakın ısı kalitesini sunan saunalardır. Bu saunalarda kullanılan infrared ışınlar, geleneksel saunalar gibi deriyi ve solunum sistemini fazla ısıtmadan konforlu bir sıcaklık sağlayarak vücudun derinine işler. Bu da saunada daha rahat ve keyifli vakit geçirmenizi sağlar.
 • Bio Sauna: Yumuşak bir sauna atmosferi sağlayan, kabin sıcaklığının 50-60 °C, nemin % 60 olduğu aromaterapi (koku terapisi), kromoterapi (renkli ışıkla yapılan terapi) seçenekleri sunan sauna türüdür. Ailenizle, arkadaşlarınızla ya da yalnız yapacağınız sauna banyosu ile stresli dünyadan uzaklaşıp kendinize sağlığınız için zaman ayırabilirsiniz. Günümüzde lüks olmaktan çıkan sauna, stressiz ve sağlıklı bir yaşam için bir sağlık uygulaması olduğunu kanıtlamıştır. Sauna, cilt güzelliğinin yanı sıra bazı bölgelerde istenmeyen yağlanma ve selülit oluşumunu da engeller. Kısacası sauna, vücut sağlığı ve güzelliği için mükemmel bir tercihtir.
 • Portatif Sauna: Portatif saunalar , normal sauna ile fayda açısından aynı şekilde yarar sağlar. Kullanımı daha kolay ve portatif olduğu için sürekli kalıcı bir yere ihtiyaç duymamaktadır. Büyük alanlar ve yüksek maliyetler gerektirmediği için kullanıcıya çok daha kolay şekilde sauna deneyimi yaşatma fırsatı sağlar. Portatif saunalar genellikle tek kişinin kullanımına uygun olacak büyüklükte tasarlanır.

Sauna fiyatları; tercih edilecek sauna modeline, uygulama alanının büyüklüğüne, seçilen malzemenin özelliğine göre değişmektedir. En doğru bilgi için Sauna Dekor ile iletişime geçin, en doğru bilgiyi hayallerinizi gerçeğe dönüştüren Sauna Dekor’un alanında uzman ekibinden alabileceğinizi unutmayın. 

Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin Pinterest