Daha detaylı görüntü için
mobil cihazı yatay çeviriniz

Fin Saunası

Sauna Nasıl Çalışır? 

 

"Sıcaklık: 70° C ile 95° C arasında
Nem: İkinci bank seviyesinde %5 ila ; üçüncü bank seviyesinde %3 ila "

Bir ısı kaynağı, elektrikli veya gazlı sauna brülöründe ısıtılan taşlar veya geleneksel sistemlerdeki odun ateşleri aracılığıyla ahşap kaplı duvarlardan sıcaklık yayar. 
Saunalar genellikle mümkün olduğunca çok sayıda insanı barındırmak ve aynı zamanda farklı sıcaklık bölgeleri sunmak için iki veya üç seviyeli banklar içerir; çünkü ısı daha yüksek seviyelerde önemli ölçüde daha güçlüdür. 
Banklar, düşük ısı iletkenliği ve güçlü laminer mukavemeti için özel olarak seçilmiş ahşaptan yapılmıştır. Banklar, havanın sauna boyunca serbestçe hareket etmesini sağlamak için geniş açıklıklara sahip kafes tarzındadır.

Su infüzyonları nemde bir artışa neden olarak vücudu kısa ama yoğun bir ısı uyaranına maruz bırakır. Geleneksel olarak sıcak kayaların üzerine su dökmek için içi su dolu küçük bir ahşap küvet ve bir kepçe kullanılırdı. 
Ayrıca suya hoş bir koku katmak için sıklıkla huş ağacı dalları eklenirdi; huş ağacının bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve cilt gözeneklerini açtığı da düşünülürdü. Modern tesislerde sıklıkla otomatik su dozajlama sistemleri kullanılır ve infüzyonlar tipik olarak vücut ve zihin için farklı aromaterapi uyaranları sağlayan çeşitli kokulardaki yağ özleridir. Ayrıca, otomatik dozajlama sistemleri aşırı koku dozajlamasını önlemek ve kullanılan su miktarını sınırlamak, ısı kaynağındaki gereksiz aşınmayı en aza indirmek ve herhangi bir su birikintisini önlemek gibi güvenlik ve verimlilik avantajları sağlar.

Kullanım Şekli

 
Saunalar geleneksel olarak kas gerginliğini gevşetmek ve rahatlatmanın yanı sıra dolaşımı ve bağışıklık sistemini desteklemek için kullanılmaktadır. 
Saunalar, hidrotermal spadaki en sıcak terapi kabinlerinden biri olan soğuk ile birlikte kullanılmalıdır - bu soğuk duş, buz çeşmesi veya kar odasında "karda yuvarlanma" veya kar duşu gibi herhangi bir şey olabilir. Isıtılmış, ayak bileği derinliğinde bir ayak banyosu (sauna kabininin dışında) da sıcaklık dengelemesi için düşünülmelidir. (Ayaklarda çok az miktarda et ve yağ ile çok sayıda kan atardamarı bulunduğundan, vücudun diğer bölgelerinden daha hızlı soğuyup ısınırlar, dolayısıyla ayak banyosu vücudun ısısını düzenlemeye yardımcı olacaktır). 

 

Sağlık Avantajları 


Sıcak ve soğuğun kullanımı (kontrast terapisi olarak da bilinir) damarlardan düzenli bir kan akışının pompalanmasını sağlayarak vücudun normalde bu şansı bulamayan bölümlerinden (yani deri ve deri altı dokulardan) toksinlerin atılmasına yardımcı olur. 
Hem sıcak hem de soğuk sıcaklıklara dalmanın bağışıklık sistemini de eğittiği düşünülmektedir ve düzenli sauna kullanıcıları nadiren hafif hastalıklara veya soğuk algınlığına yakalanmaktadır. 
Sauna Sobası Isı Kaynağı: Isı, özel olarak tedarik edilen taşlar tarafından üretilir; bunlar genellikle derin magmatik, plütonik kayalardır ve büyük miktarlarda ısıyı emip üretebilirler. Bunlar, tarihsel olarak odun ateşiyle çalışan ancak giderek elektrik veya gazla çalışan sauna sobasında ısıtılır. Sauna sobasının boyutuna, bir ıslak alan spa uzmanı tarafından hesaplanması gereken metreküp başına gereken ısı miktarına göre karar verilir. Örneğin, saunanın herhangi bir penceresi varsa veya tasarımda genel olarak cam kullanılmışsa, ısıtıcının güç ihtiyacı artar. Bu durumda konuklar için sağlık ve güvenlik endişesi söz konusu olabilir. 

Malzemeler/İnşaat

Yapı: Klasik sauna tasarımında reçine içermeyen yumuşak, sürdürülebilir ahşap tercih edilir; çam, baldıran, ladin ve sedir sık kullanılan alternatifler arasındadır. Ahşap seçerken, sıcak noktalar olarak hareket edebilecekleri ve eşit olmayan ısı radyasyonu üretebilecekleri için daha az budak olmasının daha iyi olduğunu unutmayın.

Banklar: Banklar sert, ısı iletkenliği düşük bir ahşaptan yapılmalıdır. Aspen, obeche ve kavak, yarılmadıkları ve az ısı ilettikleri için uygun alternatiflerdir, bu nedenle cildi yakmazlar. Banklar, doğrusal metre başına en az 200 kg/440 lbs veya doğrusal ayak başına 134 pound ağırlığa dayanabilmelidir. 


Tavan: En yüksek bankta oturulduğunda, tavan yüzücünün başından 226 mm'den daha yüksek olmamalıdır. 


Kapı: Geleneksel olarak ahşaptan yapılmıştır, ancak tasarım trendleri tamamen cama kaymıştır (temperli güvenlik camı olmalıdır). Kapı boyutları, özellikle engelli erişimi söz konusu olduğunda, kullanım ve inşaat standartlarına göre değişebilir. İç kapı kolu, dokunulduğunda fazla ısınmaması için ahşaptan yapılmalıdır. 


Pencereler: Geleneksel olmasa da pencereler

Tasarım

Boyut / Alan: Ticari kullanım için saunalar geliştirilirken, oturan her kişi için en az 600 milimetre ayrılacak şekilde kişisel alan dikkate alınmalıdır. Yıkananlar saunalarda uzanmayı da severler, bu nedenle iki metre uzunluğundaki bir bireyi barındıracak kadar büyük olmalıdır.

Görsel/İşitsel: Deneyimi iyileştirmek için hem aydınlatma hem de sesleri kullanmayı düşünün. Örneğin ses, ticari inşaatlarda yabancıların bulunduğu dar bir alana girerken ortaya çıkabilecek genellikle rahatsız edici sessizliği kırmaya yardımcı olmak için kullanılır. Bu uygulama için özel olarak üretilmiş ısıya dayanıklı hoparlörlerin yanı sıra hem ışık hem de ses çıkışını birbirine bağlayan özel ekipmanlar da bulunmaktadır. 

Aydınlatma: Saunalardaki aydınlatma seçenekleri, özellikle ısının en yüksek olduğu saunanın üst bölgesinde son derece yüksek çalışma sıcaklıklarına dayanıklı olması gerektiğinden oldukça kısıtlıdır. Aplikler, kristal cam difüzörler ve fiber optik aydınlatma, saunalarda kullanılabilecek özel ürünler arasındadır. İlk tezgah seviyesinin altında ısı daha az endişe verici olduğundan, standart aydınlatma ekipmanı da edinilebilir.

Havalandırma: Odada sabit bir oksijen akışı sağlamak için saunalar yeterince havalandırılmalıdır. Daha soğuk, daha nemli havayı, genellikle duvar paneline monte edilen ve havayı çatı seviyesine boşaltan bir kanal vasıtasıyla uzaklaştırmak için kabinin alt kısmına yakın bir hava emici nokta konumlandırılır. Taze hava, ideal olarak her saat yedi ila on kez olmak üzere doğrudan ısı kaynağına pompalanacaktır.

Özel Hususlar: Sauna kullanıcıları sauna deneyimlerinin sıcaklığını, bağıl nemini ve süresini izleyebilmelidir. Bu, bir termometre, bir higrometre (nem içeriğini tespit etmek için) ve bir zamanlayıcı (ideal olarak, uygun zaman dilimlerini izleyen bir 'saat camı') eklenmesini gerektirir. 

 

Sauna Nasıl Kullanılır 


- Tipik bir sauna seansı 90 dakika sürer. 

- Saunaya girmeden önce tüm giysilerinizi, takılarınızı ve kontak lenslerinizi çıkarın. 

- Saunaya girmeden önce kullanıcılar duş almalı ve terlemenin başlamasını geciktirebilecek cilt üzerindeki herhangi bir filmi gidermek için kendilerini tamamen kurulamalıdır (ideal olarak bir ayak banyosu kullanılmalıdır)

- Saunaya girdikten sonra, tüm vücudunuzun aynı sıcaklık bölgesinde olması için uzanmak en iyisidir; oturmanız gerekiyorsa, oturduğunuz bankta ayaklarınızı yukarı kaldırarak oturun. 

- İlk sauna seansı sekiz dakika ila 12 dakika sürmeli (vücudun nasıl tepki verdiğine bağlı olarak), ardından 12 dakika ila 20 dakika arasında soğumaya bırakılmalıdır

- Önce havada serinleyin, ardından soğuk suyla terinizi durulayın. Son sauna seansınızdan sonra rahatlamak ve iyice serinlemek çok önemlidir. 

Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin Pinterest