Daha detaylı görüntü için
mobil cihazı yatay çeviriniz

Geleneksel Türk Hamamı

Türk Hamamı Nasıl Yapılır?

Roma hamamları, Türklerin İslamiyet’i kabul etmesiyle birlikte o yıllardan beri kültürümüzde önemli bir yer edinmiştir. Geleneksel Türk Hamamı, Osmanlı da dahil olmak üzere kendisinden sonra gelen İslam uygarlıklarının yıkanma kültürlerini büyük ölçüde etkilemiştir. Geleneksel Türk Hamamları, günümüze kadar gelen en önemli su yapılarından birisidir ve hem ruhsal hem de bedensel sağlık için büyük bir önem taşımaktadır. Kişiler sıcak suyun vermiş olduğu rahatlatıcı etkiyle beraber günlük hayatın stresini üzerlerinden atar. Tüm bunların yanı sıra tarihteki en önemli su yapılarından Türk hamamı, Türk kültürü için yalnızca temizlenme ve yıkanma mekanı olarak değil, bununla beraber sosyal ve kültürel birçok etkinliğin yapıldığı mekanlar olarak da günümüzde hala kullanımını sürdürmektedir. Geleneksel Türk hamamı denilince akla ilk olarak gelen başlıca unsurlar; sıcak su, göbek taşı, keseler, masajlar, aromatik kokular ve sabunlar olarak örnek verilebilir.

Türk hamamı imalatı sürecinde başlıca birkaç temel aşama vardır. Öncelikle proje alanında inceleme yapılır. İnceleme sonucunda yapılan analizler müşterilerle paylaşılır ve müşterilerin kafasındaki hayal ettiği proje ile ilgili fikirleri alınır ve bunun ardından hamam imalatı proje süreci başlar. Eski Türk hamamı imalatı uygulama sürecinde özellikle ıslak hacimlerde izolasyonun ve ısıtma sisteminin doğru planlanması oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Türk Hamamı Yapımında Bilmeniz Gerekenler

Türk hamamı imalatı için planlanması gerekenlerden faktörlerden en önemlisi hamamın uygulanacağı yapının kullanım fonksiyonudur. Dinlenme ve rahatlama amacıyla gidilen konaklama hizmeti veren tesisler, spor salonları, spa merkezleri ve özel konutlar gibi birçok farklı konsept için yapılan geleneksel Türk hamamı projeleri, fonksiyona uygun olarak tasarlanması açısından oldukça önemlidir. Türk hamamı imalatı sürecinde kaliteli malzemeler ve kaliteli işçilik ile uygulamalar yapılmalıdır. Ayrıca hamamın ısıtma, havalandırma ve su kanalları sistemlerinin kurgusu iyi yapılmalı ve uygulama sürecinin yönetimi doğru şekilde sağlanmalıdır.

Türk Hamamı İmalatının Aşamaları

Geleneksel Türk hamamı imalatı sırasında öncelikle mekanda inceleme ve rölöve alımı yapılmalıdır. Türk hamamı imalatı projelerinde her karar, proje sonrasında müşterinin konforunu önemli ölçüde etkileyeceği için müşteri ile her an iletişim halinde olunması gereklidir. Rölöve alımının ardından duvarları gönyeleme işlemleri ve izolasyon uygulamaları tamamlanmalıdır. Seçilen mermer çeşit ve renkleri, çeşme, göbek taşı, malzemeler ve dekorasyon öğeleri ile uygulama aşamalarının tamamlanmasının ardından proje uygulama süreci noktalanmış oluyor.

Geleneksel Türk Hamamı; soyunma yerleri, yıkanma yerleri (hamam), ısınma yeri (külhan) olmak üzere üç temel bölüme ayrılmaktadır. Soyunma yerlerinde yıkananların uzandıkları büyük bir sofa etrafında şekilli bölmeler bulunmaktadır. Yıkanma yerlerinde kurna başı denilen herkesin tek tek yıkandığı alanlar, kapalı ve yalnız yıkanma alanları ve göbek taşının olduğu bölüm bulunmaktadır. Isıtma yeri hamamın altında bulunur. Hamamın altındaki alevler, mermerin altındaki özel kanal sayesinde tüteklik adı verilen bacadan dışarı çıkar. Birkaç kanal ise göbek taşının altına girer ve bu alan bu sebeple diğer alanlara oranla çok daha fazla ısınmaktadır.

Türk Hamamı Yapımındaki Önemli Faktörler

Geleneksel Türk Hamamı uygulamaları için alanında uzman kişilere danışarak en doğru tercihleri yapabilmeniz, projenizin tasarım ve uygulanma sürecinde sizlere kolaylık sunması adına bu alandaki profesyonellerden danışmanlık hizmeti almanız önerilir.

Sauna Dekor Spa & Solutions, 30 yılı aşkın tecrübesiyle yurtiçi ve yurtdışında sayısız projede yer almıştır. Her projede edindiği deneyim, kaliteli uzman kadrosu ve üstün hizmet kalitesiyle hayalinizdeki Türk hamamı yapımı alanında uzman kadrosu ile birlikte iç mekanlarınıza taşımanızı sağlar.

Türk Hamamı Yapımında Kullanılan Malzemeler 

Geleneksel Türk hamamı projelerini uzman kadromuz ve teknik ekibimizle birlikte oteller, konaklama tesisleri, spor salonları, spa merkezleri ve özel konutlar gibi birçok farklı türdeki konsept için hayata geçirmekteyiz. Bu uygulamalarda en önemli nokta, Geleneksel Türk Hamamı mimarisi için uygun tasarım anlayışındaki malzemeleri seçmek olacaktır. Seçilen hamam malzemeleri, hamam yapımı süreci boyunca büyük bir titizlikle uygulanmalıdır. 

Malzemelerin geleneksel Türk hamamı mimarisi öğelerini barındırması, hamamın atmosferi açısından büyük önem taşır.

Döşeme yüzeyi için kullanılacak hamam malzemeleri, hijyenik ve kolay temizlenebilir olmalıdır. İlk aşamada ısıtma sisteminin kurgusu yapılmalıdır, bu işlemin ardından mermer ile kaplanan hamamlar, dekoratif malzemelerle kaplanmaktadır. Bunlar seramik gibi dekoratif ve kolay temizlenebilir hamam malzemeleri olabilir. Türk hamamı imalatı sırasında kullanılacak malzemelerde dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden birisi de ısıya dayanıklı malzemeler seçmektir. Göbek taşı bölümü hamamın en sıcak yeri olacağı için bu bölümde de ısıya dayanıklı malzemeler kullanılması gereklidir.

Türk Hamamı Yapımının Maliyeti

Konaklama tesisi, salonu ve özel konut gibi birçok farklı konsepte uygun tasarlanan hamam projelerinin maliyeti bazı faktörlere göre belirlenir. Hamam modelleri, kullanılan malzeme ve fonksiyona göre değişkenlik göstermektedir. İç mekanın fonksiyonu, ölçüleri ve kullanılacak malzeme kalitesi gibi parametreler, hamam fiyatları üzerinde etkili göstermektedir.

Türk Hamamı Modelleri ve Fiyatları

Türk hamamı fiyatları; projenin yapılacağı alanın boyutuna, hazırlık ve soyunma odaları hizmetlerine, tercih edilen malzemelerin kalite ve işçiliğine, proje lojistiği gibi birçok farklı parametreye bağlı olarak değişiklik gösterir. Hayalinizdeki Türk hamamı projesi için aklınıza takılan her soruyu Sauna Dekor Spa & Solutions ekibiyle iletişime geçerek sorabilir, her konuda bilgi edinebilirsiniz.

Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin Pinterest