Daha detaylı görüntü için
mobil cihazı yatay çeviriniz

Yüzme Havuzu

Yüzme Havuzu Nasıl Yapılır?

Yüzme havuzu temelde, iç mekanda kapalı yüzme havuzları ve dış mekanlarda açık yüzme havuzları olarak iki şekilde incelenebilir. Açık ve kapalı yüzme havuzu boyutları , kullanıcıların istek ve ihtiyaçlarına göre değişiklik göstermektedir. 

 

Doğru yüzme havuzu boyutları için düşünülmesi gereken üç adet parametre vardır; 

  • Havuzun kullanım fonksiyonu, havuz ve çevresi için uygun açık alan.

  • Proje için belirlenen bütçe. 

  • Kullanılan malzeme kalitesi ve projeye eklenen dekoratif objeler

Yaşam alanlarınızda konseptin doğal uzantısı olarak tasarlanabilen yüzme havuzları, alternatif form ve malzeme seçenekleri ile zenginleştirilebilir.

 

Sauna Dekor Spa & Solutions , yıllar boyu edindiği tecrübe ve sürdürdüğü kaliteli hizmet anlayışıyla dünyanın en iyi yüzme havuzu firmaları arasında bulunmakta ve projelerinize bütüncül hizmetler sunmaktadır. Sauna Dekor olarak, yüzme havuzu projelerini profesyonel ekibimizle birlikte, birçok farklı konsept için geliştirmekteyiz. Tatil köyü, otel gibi konaklama hizmeti veren tesisler, spa merkezleri, lüks site ve villalar gibi özel konutlar için farklı model ve boyutlarda estetik tasarımlar sunmaktayız.

Yüzme Havuzu İmalatının Aşamaları

  • Yüzme havuzu yapımında ilk olarak; havuz inşası yapılacak alan belirlenir, daha sonra zeminin kazılması ve düzeltilmesi uygulamaları yapılır. 

  • İkinci adımda havuz alanına beton dökülür ve havuzun iç duvarlarına izolasyon uygulamaları yapılır.

  • Üçüncü adımda ise elektrik ve su sistemleri için gerekli uygulamalar tamamlanır. Bu aşamada çelik konstrüksiyon işleri de yapılmaktadır. 

  • Dördüncü adım ile birlikte havuz içine şap, sıva ve ardından seramik döşemesi yapılır. Bu aşamada maliyeti daha düşük tutmak isteyenler için havuza mavi rengini verecek havuz astarı da kullanılabilir. 

  • Beşinci ve son aşamada ise yüzme havuzu , aydınlatma elemanlarıyla birlikte su ile doldurulur ve gerekli kontrolleri yapılır.

 

Havuz yapımı sırasında seçilen malzemelerin kalitesi, seramik ve derz gibi uygulama detayları, kullanıcı konforunu ve kullanım ömrünü etkileyen en önemli faktörlerdendir. Yüzme havuzu proje sürecinde veya uygulama sürecinde yapılan küçük bir hata, havuzlarda çatlama, dökülme ve sızma gibi problemlerin yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu küçük hataları düzeltmek, bazen maliyeti yüksek değerlere ulaştırabilir. Bu sebeple havuz projelerinde, deneyimli ve profesyonel bir ekiple çalışıyor olmak oldukça önemlidir. 

 

Sauna Dekor Spa & Solutions olarak, tüm havuz yapımı detaylarını titizlikle uygulayarak müşterimizin hayalindeki projeleri, uluslararası kalite standartlarına uygun olarak tasarlayıp üretmekteyiz.

 

Yüzme Havuzu Yapımında Kullanılan Malzemeler 

Yüzme havuzu projelerinde, kullanılan malzemelerin uzun ömürlü, sızdırma, çatlama ve dökülme yapmayacak malzemeler olması oldukça önemlidir. Yüzme havuzlarında havuzun temizliğini sağlamak için filtreler kullanılmaktadır. Suyun berrak ve temiz kalması için her yüzme havuzuna mutlaka filtre takılmalıdır. 

 

Havuz  filtrelerinde dayanıklı malzemeler kullanılması gerekir. Kum, kartuş ve diyatomlu toprak filtresi olmak üzere temelde 3 adet yüzme havuzu filtresi bulunur. Havuz suyunun temizlenmesi için filtre sisteminin kapasite ve kalitesi de kullanıcıların konforunu ve sağlığını doğrudan etkilemektedir.

 

Havuz kenarlarında kullanılan ızgaralar, klor ile en fazla temasa giren malzemelerdendir. Dolayısıyla bu malzemelerin klora dayanıklı, parçalanma ve dökülme yapmayacak kalitede seçilmesi gereklidir.

 

Havuzlarda kullanılan bir diğer malzeme ise havuz merdivenidir. Bu merdivenlerin kullanıcıların isteklerine göre seçilebilecek birçok farklı çeşidi bulunur. Güneş ışınlarına ve klora fazlasıyla maruz kalan havuz merdivenlerinde, güneş ışınlarına ve klora dayanıklı malzemeler kullanılması önemlidir.

 

Yüzme Havuzu Yapımının Maliyeti

Yüzme havuzu yapımı projelerinde ilk olarak, havuzun kullanılacağı fonksiyon ve havuz ölçüleri belirlenir. Yüzme havuzu boyutları belirlendikten sonra malzemeler seçilir ve uygulanır. Bu işlemlerin hepsi yüzme havuzu maliyeti üzerinde etkilidir. Kısacası yüzme havuzu maliyeti ; havuzun açık veya kapalı olması, malzemesi, tasarım ve uygulama detayları gibi birçok farklı faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

 

Yüzme Havuzu Modelleri ve Fiyatları

Yüzme havuz modelleri , temelde açık ve kapalı yüzme havuzu olmak üzere iki şekilde incelenebilir. Birçok farklı konsept için tasarımı yapılan yüzme havuzlarının başlıca kullanım yerleri; oteller, tatil köyleri, spa merkezleri, lüks siteler ve villalardır. 

 

Hayallerinizdeki yüzme havuzu modelleri için en doğru tercihleri yapabilmeniz, projenizin tasarım ve uygulama sürecinde sizlere kolaylık sunabilmesi adına, havuz yapımı konusunda uzman bir ekipten danışmanlık hizmeti almanız önerilir.

 

Sauna Dekor Spa & Solutions olarak, hayalinizdeki yüzme havuzu imalatı projesi için sormak istediğiniz tüm soruları sorarak destek ve danışmanlık alabileceğiniz teknik ekibimizle beraber her türlü desteği, siz müşterilerimize sunmaktayız.

Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin Pinterest