Daha detaylı görüntü için
mobil cihazı yatay çeviriniz

Hamam

Hamam Nasıl Yapılır?

Zamanın görkemli yapılarından olan Roma hamamları, Osmanlı da dahil olmak üzere kendisinden sonra gelen İslam uygarlıklarının yıkanma kültürlerini büyük ölçüde etkilemiştir. Hamam sözcüğü, Türkçede "ısıtmak, sıcak olmak" anlamlarına gelen Arapçadaki "hamm" sözcüğünden gelmektedir. Hamam sözcüğünün günümüzde de yaygın olarak kullanılmasının yanında, Anadolu'nun bazı bölgelerinde hamama "sıcak" ya da "ısıcak" da denilmektedir. Günümüze kadar gelen en önemli su yapılarından olan Türk hamamları , Türk banyosu ile Anadolu hamam kültürünün bir araya gelmesinden ortaya çıkan bir yapı türüdür. Tarihteki en önemli su yapılarından biri olan hamamlar, Türk kültürü için yalnızca temizlenme ve yıkanma mekanı olarak değil, bununla beraber sosyal ve kültürel birçok etkinliğin yapıldığı mekanlar olarak günümüzde hala kullanımına devam etmektedir.

Hamam imalatı , insan hayatındaki değişen koşullar ve gereksinimler ile birlikte, yaşam alanlarında varlığını çeşitli alanlarda sürdürmektedir. Dinlenme ve rahatlama amacıyla gidilen konaklama hizmeti veren tesisler, spor salonları, spa merkezleri ve özel konutlar gibi birçok farklı konsept için yapılan hamam projeleri, fonksiyona uygun olarak tasarlanması açısından oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Fonksiyona uygun olacak şekilde tasarlanan hamam projeleri, kullanım rahatlığı ve hamam maliyeti açısından da birçok fayda sağlamaktadır.

Hamam imalatı sürecinde birkaç temel aşama vardır. Hamam yapımı için düşünülen mekanda öncelikle keşif ve inceleme çalışması yapılmalıdır. Çalışmanın sonucunda yapılan analizler müşterilere aktarılır ve müşterilerin proje hakkındaki fikirleri alınır ardından proje süreci başlar. Bu aşamalarda müşterinin hamam projeleri hakkındaki düşünceleri projeye uygun olacak şekilde yansıtılır. Hamam imalatı uygulama sürecinde ısıtma sisteminin iyi kurgulanması ve alınacak hamam ölçüleri ile modelin fonksiyona uygun tasarlanması oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Hamam Yapımında Bilmeniz Gerekenler

Hamam yapımı konusunda ilk aşamada düşünülmesi gerekenlerden faktörlerden en önemlisi hamamın hangi fonksiyon için yapılacağıdır. Bu karar verildikten sonra tasarım ve imalat sürecine başlanır. Hamam yapımı aşamalarında kaliteli malzemeler kullanılmalı, tasarım konsepte uygun olarak planlanmalı, ısıtma ve havalandırma sistemlerinin kurgusu iyi yapılmalı ve uygulama sürecinin yönetimi uygun şekilde sağlanmalıdır.

Türk hamamı ; soyunma yerleri, yıkanma yerleri (hamam), ısınma yeri (külhan) olmak üzere üç temel bölümden oluşmaktadır. Soyunma yerlerinde yıkananların uzandıkları büyük bir sofa etrafında şekilli bölmeler bulunur. Yıkanma yerlerinde kurna başı denilen herkesin tek tek yıkandığı alanlar, tek kişilik yıkanma alanları ve göbek taşının olduğu bölüm bulunmaktadır. Isıtma yeri hamamın altında bulunur. Hamamın altındaki ateşten çıkan alevler, mermerin altındaki özel kanallar sayesinde tüteklik denilen bacadan dışarı çıkar. Birkaç kanal ise göbek taşının altına ulaşır ve bu alan bu sebeple diğer alanlara oranla çok daha fazla ısınmaktadır.

Hamam imalatı esnasında elektrikli ısıtma ve sıcak su ile ısıtma olmak üzerek iki adet ısıtma opsiyonu vardır. Daha çok otellerde veya sosyal tesislerde kullanılan sıcak suyla ısıtma yöntemi, diğer yönteme göre daha az maliyetlidir. Sıcak su kullanarak ısıtma yapılan sistemlerde, ısı yalıtım levhası üzerine ısıtma boruları döşenir, bu boruların hamamdaki her bölgeye ulaşıyor olması sağlanır. Hamamın her noktasının kısa bir süre içinde çok yüksek sıcaklıklarda ısınabildiği bu sistemler, daha az maliyetli olması istenen hamam imalatı projelerinde uygulanabilir. Sıcak suyun sağlanamadığı mekanlarda elektrikli ısıtma sistemi kullanılır, bireysel kullanımlarda da tercih edilmektedir. Bu sistemde hamamın sürekli ısıtılması gerekmemektedir, kullanılacağı zamandan bir süre önce açılması yeterli olacaktır.

Hamam İmalatının Aşamaları

Hamam yapımı sırasında öncelikle mekanda inceleme ve rölöve alımı yapılmalıdır. Bu sırada proje, hazırlık aşamasına girmektedir. Her aşamada olması gerektiği gibi müşteriler ile her an iletişim halinde olunması gereklidir. Rölöve alımının ardından duvarların gönyelenme işlemleri ve izolasyon uygulamaları tamamlanmalıdır. Hamam projeleri ve uygulamaları sırasında müşterilerin hayal ettiği tasarımın gerçekleşmesi için titizlikle çalışılmaktadır. 

Mermer seçiminden su tesisatı ve yerden ısıtma sistemlerine kadar tasarımın tüm detaylarında müşteri ile işbirliği içinde olunmalıdır. Hamam yapımı aşamaları esnasında verilen her karar, müşterinin konforunu büyük ölçüde etkileyecektir bu sebeple bu projelerin uygulanma süreçlerinde kolaylık sağlaması için alanında uzman kişilerden danışmanlık hizmeti alınması önerilir. Göbek taşı ve oturma uygulamalarında doğru formu sağlayabilmek için çeşitli ergonomik çözümler de müşteriye sunulur. Biz de Sauna Dekor olarak; su jetli kesimler ve cnc kesimler gibi kesim tekniği hizmetlerini de müşterilerimize sağladığımız mermer atölyemiz, geniş ürün skalamız ve uzman teknik kadromuz ile birlikte çalışmalarımızı titizlikle sürdürmekteyiz. Mermer üzerine uygulanan cnc kesimlerle mermerlerin üzerine çeşitli şekillerde tasarımlar uygulanır. Bununla beraber göbekli kurna arkasına çini uygulaması yapılır. Seçilen mermer renkleri, çeşme, göbek taşı, malzemeler ve dekorasyon öğeleri ile kurulum ve uygulama aşamalarının ardından müşterilerimizin hayallerine uzanan yolculuğu tamamlanmış oluyoruz...

Hamam Yapımındaki Önemli Faktörler

İyi bir hamam yapımı için mermerin ısıtma sisteminin optimum düzeyde tutulması, özellikle göbek taşı bölümünün ısısının diğer alanlardan daha fazla olması, mermerin yapısı ile birlikte rahat ve dinlendirici özellikte olması, sulu ısıtma borulama hattı sisteminin özel olarak tasarlanması, havalandırma sistemi tasarımının planlanması, ıslak hacimlerde uygulanan izolasyonun kalitesi, mekanik hesaplara bağlı hatların ölçeklendirilmesi ve kolay temizlenebilmesi açısından da kullanılan mermer üzerindeki derz miktarının en az seviyede tutulması gereklidir.

Hamam ısıtma sistemleri dijital termostatik kontrol panelleri ile oturma göbek taşı arasında farklı sıcaklıkların uygulanmasını sağlamalıdır. Bununla beraber duvarlarda ve mermer altlarında çeliğe hasır ve sıkıştırılmış panel kullanımı mermerin sağlamlığı açısından büyük bir önem taşımaktadır. Hamam imalatı sırasında tavanlarda tonoz, kubbe ve gergi tavan gibi uygulamaların yapılması ve tavanın fiber ledlerle aydınlatılması ile iç mekanda oldukça şık bir görünüm elde edilmektedir. Bu uygulamaların da titizlikle uygulanıp takibinin yapılması gerekmektedir.

Hamam Yapımında Kullanılan Malzemeler

Seçilen hamam malzemeleri hamam yapımı süreci boyunca titizlikle ve iyi bir işçilikle uygulanmalıdır. Geleneksel Türk hamamı malzemeleri ile gelişen teknoloji bir araya getirilerek kaliteli ve fonksiyonel bir tasarım oluşturulabilir. Döşeme yüzeyi için kullanılacak hamam malzemeleri, hijyenik ve kolay temizlenebilir olmalıdır. İlk aşamada ısıtma sisteminin kurgusu yapılmalı, bu işlemin ardından mermer ile kaplanan hamamların en son dekoratif malzemelerle en üst yüzeyi kaplanmaktadır. Bunlar seramik gibi dekoratif ve kolay temizlenebilir hamam malzemeleri olabilir. Hamam yapımı sırasında kullanılacak malzemelerde dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden birisi de ısıya dayanıklı malzemeler seçmektir. Göbek taşı bölümü hamamın en sıcak yeri olacağı için bu bölümde de ısıya dayanıklı malzemeler kullanılması gerekir. Son olarak hamam projeleri için kullanılacak muslukların çeşit ve kalitesinin de doğru seçilmesi son derece önemlidir. Muslukların geleneksel ve modern olarak çeşitlilik göstermesinin hamamın genel tasarımında oldukça büyük bir rolü vardır.

Hamam Yapımının Maliyeti

Oteller, tatil köyleri, spor salonları ve özel konutlar gibi birçok farklı konsepte uygun tasarlanan hamam projelerinin maliyeti bazı parametrelere göre belirlenir. Hamam modelleri , mermer kalitesi, musluk çeşitleri, kullanılan malzeme ve fonksiyon gibi faktörlere göre değişkenlik göstermektedir. Sonuç olarak hamam imalatı yapılacak mekanın fonksiyonu, alanın boyutları ve kullanılacak malzemelerin kalitesi gibi faktörler, hamam fiyatları üzerinde etkilidir. Düşük bütçelerle de yüksek bütçelerle bir hamam projesi yapılabilir. Bunun gibi sorular için profesyonel kadromuzdan destek isteyebilir ve dilediğiniz soruları sorarak danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Hamam Modelleri ve Fiyatları

Hamam maliyeti ; hamam imalatı yapılacak alanın ölçüleri, hazırlık ve soyunma odaları, seçilen malzeme kaliteleri, projenin lojistiği vb. birçok farklı faktöre bağlı olarak değişmektedir. Hayalinizdeki hamam projesi için aklınızdaki her şeyi Sauna Dekor Spa & Solutions ekibiyle iletişime geçerek bizlere sorabilirsiniz.

Facebook Twitter Instagram Youtube Linkedin Pinterest